A kötelezett (az eladó) a hibás teljesítésért felelősséggel tartozik, ezt hívjuk kellékszavatosságnak vagy szavatosságnak. Tehát amennyiben a megvásárolt termék hibás vagy a hiba a használat során később jelentkezik, akkor a fogyasztó a fogyasztási cikk átadásától számított két éven belül élhet szavatossági jogaival. azonban ezen időszakon belül 1 évig kell vélelmezni, hogy a vásárlás után felismert hibát nem a fogyasztó használata okozta. .Magyarországon a szavatossággal kapcsolatos szabályozás a Polgári Törvénykönyvben található.
A szavatosság mellett létezik a kötelező jótállás, vagy hétköznapi és közismert nevén a „garancia” jogintézménye. A 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet határozza meg, hogy mely új tartós fogyasztási cikkekre terjed ki az eladó jótállási kötelezettsége. 2024.05.08. napjával módosult az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003(IX.22.) Korm. rendeletben rögzített kötelező jótállás időtartama, amely a továbbiakban hivatkozott miniszteri rendeletben felsorolt új termékekre vonatkozóan 10 000 forintot elérő, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén két év, míg 250 000 forint eladási ár felett három év.
2024. július 1 napjától hatályos a 10/2024. (VI. 28.) IM rendelet a kötelező jótállás alá tartozó tartós fogyasztási cikkek körének meghatározásáról (a továbbiakban: IM rendelet). Az IM rendelet határozza meg azon fogyasztási cikkek körét, amelyre kötelező jótállás vonatkozik, feltéve, hogy új, legalább 10 ezer forint eladási árú termékről van szó. Az IM rendelet melléklete több mint 30. pontban sorolja fel ezen termékek körét. E termékekhez köteles a forgalmazó (eladó) jótállási jegyet mellékelni (kivéve olyan fogyasztási cikkek esetében amelyek eladási ára nem haladja meg az 50.000.-Ft-ot..Ez esetben a vásárlók a jótállásból eredó jogaikat a számlával tudják érvényesíteni.) 2025. január 1. napjától bármely vállalkozás a jótállási jegyet -a fogyasztó eltérő kérése hiányában- elektronikus úton is átadhatja a fogyasztó részére.
Ha a jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk első alkalommal történő javítása során a vállalkozás részéről megállapítást nyer, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk cseréjére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a fogyasztó által bemutatott, a fogyasztási cikk ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton feltüntetett vételárat nyolc napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
Ha a jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk három alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk kicserélésére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a termék vételárát nyolc napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
Ha a kötelező jótállás alá eső fogyasztási cikk kijavításra a kijavítási igény vállalkozás részére való közlésétől számított harmincadik napig nem kerül sor, – a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában – a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket a harmincnapos határidő eredménytelen elteltét követő nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk cseréjére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a termék vételárát a harmincnapos kijavítási határidő eredménytelen elteltét követő nyolc napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.